Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů o dřevostavbách

11.01.2019 10:27

5 nejčastějších mýtů o dřevostavbách

Ze všech stran slyšíte, jak skvělé jsou dřevostavby? Ušetříte při stavbě, později se navíc náklady začnou vracet formou úspory za energie a pak je tu navíc i ekologický rozměr. To všechno zní pohádkově.

Už, už byste se nechali zlákat, ale přece ve vás hlodá červíček pochybností. Není v něčem háček? Možná už vás napadlo, jak by taková dřevostavba obstála při požáru nebo co třeba červotoč? Pojďme se společně podívat na 5 největších mýtů o dřevostavbách. Vysvětlíme si, jak to s nimi ve skutečnosti je.

1) Jen aby dům nelehnul popelem

Požární odolnost dřevostaveb je možná největším mýtem. A zároveň také tím, který vyvrátíme nejsnadněji. Obavy však nikomu nelze zazlívat, dřevo zkrátka hoří. Ačkoliv už dnes většinou topíme elektrikou, plynem, nebo dalšími alternativami, dřevo na otop má stále své kouzlo.

Strach z požáru dřevostavby byl jednou z příčin útlumu stavění ze dřeva u nás. Úbytek domů ze dřeva přinesl takzvaný Ohňový patent vydaný Marií Terezií v roce 1751. Ten přikázal stavbu komínů, studen a požárních zvonic, ale především zakázal budoucí stavby domů ze dřeva ve městech i vesnicích.

Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů o dřevostavbách

Dnes už je ale všechno jinak. Není dřevo jako dřevo a záleží na použití a zabezpečení. Pokud v domě vypukne požár, ohoří jen slabá vrstva na povrchu dřeva, ale konstrukce drží. Což se o železobetonových konstrukcích, které se vlivem vysokých teplot rozpínají a následně se hroutí i po uhašení požáru, opravdu říct nedá.

2) Drží špatně teplo?

Tento mýtus má pravdivý základ, dřevěný dům neakumuluje teplo tak dobře, jako zděná konstrukce. Velká akumulace tepla v domě ale není vždy to, co potřebujete. V horkých letních domech je spíš na obtíž. Ve zděných domech se teplo akumuluje a za horkých nocích se tu cítíte jako ve skleníku. V zimě naopak dlouho trvá je prohřát. Dřevostavby samozřejmě teplo akumulují také. Ovšem pouze v omezené míře, a proto snadno a rychle reagují na změny a aktuální potřeby obyvatel domu. Nejen že v létě se dřevostavba nepřehřívá, ale v zimě ji vytopíte mnohem rychleji.

 

3) Klap, klap, klap… Všechno tu bude slyšet!

Dřevostavby sice jsou k problémům s hlukem náchylnější než domy z masivního zdiva, ale podléhají stejným předpisům a limitům jako všechny ostatní stavby. Takže se nemáte čeho bát.

Vše vyřeší izolační materiály s dobrými akustickými vlastnostmi a správný komplexní návrh i montáž. Při konstrukci dřevostaveb se většinou používají třeba desky s voštinami naplněné křemičitým pískem, které mají výborné zvukově-izolační vlastnosti.

4) Dřevostavba asi moc dlouho nevydrží…

Nejstarší dochovaná dřevostavba je přes 1400 let stará. A můžeme vás ujistit, že i životnost kvalitně postavené dnešní dřevostavby je až 150 let. Vždy ale záleží na kvalitě provedení i pozdějším chování obyvatel.

Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů o dřevostavbách

Postupem času je každý dům ohrožován například vzlínavostí vody a nadměrnou vlhkostí a žádný stavební materiál by neměl přijít do přímého styku s vodou, dřevo nevyjímaje. V každém případě je tedy potřeba se o bydlení starat a případné komplikace nenechávat „vyhnít“.

5) A co plíseň? 

Jak jsme řekli, přímý styk vody s jakoukoliv stavbou nedělá dobrotu. Pokud je ale dům precizně navržen i dobře postaven, neměl by mít s vlhkostí problémy. dřevokazné houby, jak známo, se drží hlavně ve vlhkém dřevu. Spolehlivou ochranou je sucho. Takže větrat, větrat a větrat!


Vyberte si dům snů

Dispozice

Cena domu

Počet podlaží

Typ domu

Název